Zabieg pedicure powinien rozpocząć się od przeprowadzenia wywiadu. Kolejną po wywiadzie czynnością jest dokładne zdiagnozowanie stóp, w celu ustalenia przeciwwskazań. Następnym etapem pedicure jest kąpiel stóp. Używane są do tego celu miski z hydromasażem bądź brodziki. Kąpiel działa na cały organizm ale w pierwszej kolejności na skórę. Temperatury wyższe od temperatury ciała ogrzewają i działają pobudzająco a niższe –działające przez krótki czas - pobudzają i ożywiają. Do kąpieli można dodać ziół, olejków eterycznych , płynów zmiękczających czy soli, w zależności od potrzeb skóry. Tradycyjną kąpiel stóp można zastąpić nawilżaniem parą wodną z wapozonu. Jest to delikatny sposób przygotowania stóp do pedicure. Ciepła para, nie powoduje namakania skóry, chroni ją więc przed silnym wysuszeniem poza tym zmiękcza warstwę rogową naskórka, otwiera pory skóry, rozszerza naczynia włosowate, co w efekcie poprawia ukrwienie. Kąpiel stóp można zastąpić płynem zmiękczającym. Kolejne czynności uzależnione są od potrzeb i rodzaju pedicure.
W ramach fachowej pielęgnacji stóp pedicurzystka może przeprowadzić następujące zabiegi:
- usuwanie zrogowaciałego naskórka przy pomocy specjalnego aparatu lub frezarki,
- usuwanie modzeli – zawsze z harmonijnym przejściem do normalnego poziomu skóry, nie naruszając indywidualnej warstwy ochronnej
- usuwanie odcisków – należy również ustalić przyczynę pojawienia się odcisku i doradzić jak ją zlikwidować (np. przez zmianę butów, włożenie wkładki, która będzie chronić przed uciskiem itp.)
- opracowanie paznokci – należy nadać im odpowiedni kształt, a zmienione paznokcie należy starać się przywrócić do zdrowia i w miarę możliwości usunąć przyczynę anomalii, np. doradzić rezygnację ze zbyt spiczastych, ciasnych butów lub za wysokich obcasów, zmianę rozmieszczenia ciężaru ciała za pomocą specjalnych wkładek, zastosowanie klamry korygującej itp.
- inne zbiegi w zależności od potrzeb – np. masaż, który poprawi ukrwienie, parafina bądź maska do stóp pomocne w nawilżeniu skóry, malowanie i zdobienie paznokci
- w ramach porady należy wyjaśnić klientowi znaczenie systematycznej, domowej pielęgnacji stóp odpowiednimi środkami. Poza tym można przedstawić zasady codziennej gimnastyki stóp, masażu czy pokazania miejsc na stopie, których masowanie może pomóc w leczeniu różnych chorób i dolegliwości organizmu.
Pedicure diabetyka
Dla klienta z cukrzycą wizyta w gabinecie pedicure to nie tylko pielęgnacja ciała, ale również dbałość o własne zdrowie.
U osób chorych na cukrzycę niesłychanie ważna jest staranna higiena i pielęgnacja stóp. Regularne kontrolowanie stóp, zarówno przez pacjenta, jak i przez wykwalifikowaną kosmetyczkę pozwala zapobiec przykrym powikłaniom i uciążliwemu leczeniu. Oczywiście nie każda osoba chora na cukrzycę ma powikłanie zwane “stopą cukrzycową”, stąd bardzo ważny jest wywiad z klientem przed przystąpieniem do zabiegu. Powinien on dotyczyć:
- czasu trwania choroby;
- wcześniej wykonywanych zabiegów kosmetycznych;
- stanu zdrowia chorego;
- ewentualnych powikłań np. po porażeniu nerwów i związanym z tym brakiem czucia.
Przypadkowe zranienie, nieszkodliwe u zdrowego człowieka, u diabetyka mogą prowadzić do komplikacji grożących nawet amputacją.
Sam zabieg pedicure i wykonywane czynności nie różnią się od zabiegu osoby zdrowej. Różnica polega na zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Zalecane jest też zastosowanie frezarki, szczególnie z uwzględnieniem techniki “ na mokro”. Spray spłukujący powierzchnię opracowywaną dodatkowo chłodzi wrażliwą skórę.
Pedicure mężczyzny
Niewielka grupa panów korzysta z usług kosmetycznych. Większość mężczyzn, zaczyna dbać o stopy wówczas, gdy odczuwają ból , z którym nie potrafią sobie poradzić. Należy więc przekonać panów, że pedicure powinno się wykonywać systematycznie a nie dopiero wtedy, gdy odciski stają się udręką. Oferowany zabieg pedicure dla mężczyzny powinien wyglądać następująco:
- kąpiel stóp z dodatkiem preparatów zmiękczających i dezynfekujących,
- usunięcie zrogowaciałego naskórka,
- skrócenie paznokci
- polerownie paznokci,
- nałożenie odżywki lub lakieru bezbarwnego.
Na zakończenie można zastosować odpowiednią maskę relaksującą albo parafinową, wykonać masaż a pod każdy paznokieć zaaplikować zapobiegawczo po kropli substancji przeciwgrzybiczej.
Należy pamiętać, by pedicure wykonać bardzo dokładnie, ponieważ mężczyźni dopóki nie zobaczą radykalnych zmian, dopóty nie będą przekonani o potrzebie wykonywania tej usługi systematycznie.